Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (264) z dnia 10.03.2010
Wypłata świadczeń chorobowych w okresie urlopu wypoczynkowego, wychowawczego i bezpłatnego
Czy pracownikom przysługuje prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w okresie urlopu wypoczynkowego, wychowawczego i bezpłatnego?
Generalnie świadczenia chorobowe przysługują pracownikom za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby powstałej w okresie ubezpieczenia chorobowego. Dlatego też niezdolność do pracy powstała w okresie urlopu wypoczynkowego uprawnia do świadczeń chorobowych - w takiej sytuacji urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu od dnia powstania niezdolności do pracy, a jego część niewykorzystaną z powodu choroby pracodawca udziela w terminie późniejszym (art. 166 pkt 1 K.p.).
Inaczej jest w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstanie w okresie urlopu wychowawczego lub bezpłatnego. W okresach tych urlopów pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, stąd też powstanie niezdolności do pracy z powodu choroby nie uprawnia do świadczeń z tego tytułu. Jeżeli jednak niezdolność do pracy powstanie w okresie tych urlopów i trwa nadal po ich zakończeniu, to prawo do świadczeń chorobowych (odpowiednio wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego) przysługuje od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu.
W przypadku, gdy pracownikowi udzielono urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, to prawo do świadczeń za okresy choroby przysługuje pracownikowi z tytułu zatrudnienia (ubezpieczenia chorobowego) podjętego w czasie tego urlopu. Zasady te obowiązują przy ustalaniu świadczeń chorobowych z tytułu pracy podjętej w okresie urlopu wychowawczego. Wówczas, jeżeli niezdolność do pracy trwa nadal po zakończeniu urlopu bezpłatnego (odpowiednio wychowawczego), świadczenia chorobowe przysługują z tytułu zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu.
Gdyby dodatkowe zatrudnienie było kontynuowane po zakończeniu urlopu bezpłatnego (lub wychowawczego), to od tego dnia świadczenia chorobowe byłyby wypłacane z dwóch tytułów.
|
Przykład |
|
Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym na okres od 1 września 2009 r. do 28 lutego 2010 r. W tym okresie podjął pracę u innego pracodawcy. W okresie od 15 lutego do 31 marca 2010 r. choruje, nabywając prawo do:
-
wynagrodzenia chorobowego od 15 do 28 lutego 2010 r. (14 dni) z tytułu zatrudnienia u drugiego pracodawcy, podjętego w czasie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pierwszego pracodawcę,
-
wynagrodzenia chorobowego od 1 do 19 marca 2010 r. (19 dni pozostałe do wyczerpania limitu 33 dni) z tytułu zatrudnienia u pierwszego pracodawcy po zakończeniu urlopu bezpłatnego,
-
zasiłku chorobowego od 20 do 31 marca 2010 r. z tytułu zatrudnienia u pierwszego pracodawcy.
|
Przykład |
|
Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym udzielonym przez pracodawcę „A” na okres od 1 marca 2008 r. do 28 lutego 2010 r. W okresie tego urlopu podjęła pracę na 1/3 etatu u pracodawcy „B” (umowa została zawarta do 28 lutego 2010 r.). Pracownica stała się niezdolna do pracy z powodu choroby od 8 lutego do 18 marca 2010 r. i za ten okres otrzymała:
-
z tytułu zatrudnienia u pracodawcy „B” - wynagrodzenie chorobowe za okres od 8 do 28 lutego 2010 r. (21 dni),
-
z tytułu zatrudnienia u pracodawcy „A” - wynagrodzenie chorobowe za okres od 1 do 12 marca 2010 r. (12 dni pozostałych do wyczerpania limitu 33 dni), a następnie zasiłek chorobowy za okres od 13 do 18 marca 2010 r. (6 dni).
Zwracamy uwagę! Jeżeli w okresie urlopu wychowawczego pracownica urodzi dziecko, to nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego, pomimo że nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu i nie korzysta z urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej).
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|