Gazeta Podatkowa nr 14 (1368) z dnia 16.02.2017
Obowiązki pracodawcy wobec ZUS po przejściu pracownika na urlop wychowawczy
Pracownica zgłosiła u pracodawcy, że po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego chce przejść na urlop wychowawczy. Czy wystarczy, że będziemy ją wykazywali w raporcie ZUS RSA z informacją o przerwie w opłacaniu pracowniczych składek?
NIE. Okres, kiedy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, to czas, w którym ma on zagwarantowane ubezpieczenia w ZUS. W okresie tego urlopu podlega on bowiem obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale tylko wtedy, gdy spełnia określone warunki (patrz tabela).
Zgłoszenia do ubezpieczeń osoby przebywającej na urlopie wychowawczym dokonuje pracodawca, z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 X X, wyłącznie poprzez wykazanie jej w raporcie miesięcznym:
- ZUS RCA - jeśli podlega zarówno ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu lub
- ZUS RZA - jeśli podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Składki emerytalno-rentowe (w wysokości odpowiednio: 19,52% i 8%) pracodawca nalicza osobie przebywającej na urlopie wychowawczym od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego jej za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Ustalona w taki sposób podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych nie może być jednak:
- wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty rocznego limitu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w 2017 r. - nie wyższa niż 2.557,80 zł),
- niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. - nie niższa niż 1.500 zł).
Natomiast podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla tych osób stanowi kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych (obecnie 520 zł).
Jeśli pracownik rozpocznie korzystanie z urlopu wychowawczego (lub z niego powróci) w trakcie miesiąca kalendarzowego, wtedy składki emerytalno-rentowe nalicza mu się tylko za dni, w których podlega on ubezpieczeniom z racji korzystania z urlopu wychowawczego. Kwotę podstawy wymiaru tych składek zmniejsza się wówczas proporcjonalnie. Polega to na tym, że ustaloną podstawę za pełny miesiąc dzieli się przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom w danym miesiącu. Zasady proporcjonalnego zmniejszenia nie stosuje się natomiast w przypadku podstawy wymiaru składki zdrowotnej.
Pracodawca może rozpocząć naliczanie składek za osobę na urlopie wychowawczym dopiero po otrzymaniu od niej oświadczenia o braku innych tytułów do ubezpieczeń oraz braku prawa do emerytury lub renty.
Druk oświadczenia dla celów ubezpieczenia na urlopie wychowawczym jest dostępny w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Składki ZUS.
Oprócz tego przez cały okres korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego, pracodawca powinien wykazywać go w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczenia, tj. 01 10 oraz kodem przerwy:
- 121 - jeśli urlop wychowawczy został udzielony na podstawie art. 186 § 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.),
- 122 - jeśli urlop wychowawczy został udzielony na podstawie art. 186 § 3 Kodeksu pracy.
ZUS pracownika na urlopie wychowawczym | |
ubezpieczenia | warunek |
emerytalne i rentowe | brak innych tytułów do tych ubezpieczeń oraz brak ustalonego prawa do emerytury lub renty |
zdrowotne | brak innych tytułów do tego ubezpieczenia |
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|