Gazeta Podatkowa nr 33 (1490) z dnia 23.04.2018
Zwolnienie pracownicy na wychowawczym w razie likwidacji pracodawcy
Pracodawca likwiduje prowadzoną przez siebie firmę. Części pracownikom złożył już wypowiedzenia, ale ma dwie pracownice przebywające na urlopach wychowawczych. Czy może z nimi rozwiązać umowy o pracę? Jeżeli tak, to w jakim trybie?
Urlop wychowawczy jest okresem nieświadczenia pracy, w którym pracownik zasadniczo podlega ochronie zatrudnienia. Tylko w określonych sytuacjach przepisy z zakresu prawa pracy pozwalają na rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem korzystającym z tego rodzaju urlopu.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku m.in. o udzielenie urlopu wychowawczego (ochrona rozpoczyna się nie wcześniej niż na 21 dni przed rozpoczęciem urlopu) do dnia zakończenia tego urlopu (art. 1868 § 1 K.p.). W wymienionym przypadku rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, czyli na podstawie art. 52 K.p.
Inny wyjątek w ochronie pracownika na wychowawczym wynika z przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy... (Dz. U. z 2016 r. poz. 1474 ze zm.), zwanej dalej ustawą o zwolnieniach grupowych. Ustawa ta ma jednak zastosowanie tylko do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Gdy w firmie przeprowadzane są tzw. zwolnienia grupowe, pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę, jeżeli do czasu wręczenia wypowiedzenia urlop wychowawczy trwał co najmniej 3 miesiące (art. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych). Natomiast w razie zwolnień indywidualnych w trybie tej ustawy wypowiedzenie umowy jest możliwe po 3 miesiącach nieobecności spowodowanej urlopem wychowawczym, wtedy gdy pracownik nie jest objęty ochroną związkową jako członek lub nie jest przez związek reprezentowany.
Jednakże gdy w zakładzie działają związki zawodowe, wypowiedzenie stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia jest dopuszczalne, pod warunkiem niezgłoszenia sprzeciwu przez zakładową organizację związkową w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu (art. 10 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych).
Jeżeli pracodawca nie podlega tej ustawie, to w razie likwidacji firmy może wypowiedzieć lub rozwiązać za porozumieniem stron umowy o pracę z pracownicami na urlopach wychowawczych. W przeciwnym przypadku musi stosować przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|