Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (468) z dnia 10.09.2018
Rezygnacja z części urlopu wychowawczego w razie kolejnej ciąży
Pracownica przebywająca od roku na urlopie wychowawczym udzielonym jej na 24 miesiące, złożyła wniosek o wcześniejsze jego zakończenie. Mamy nieoficjalne informacje, że jest w kolejnej ciąży, a więc podejrzewamy, że zamierza "wrócić" do pracy tylko po to, aby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Czy możemy odmówić akceptacji wniosku, a jeśli nie, to czy musi ona fizycznie stawić się do pracy aby przerwanie urlopu wychowawczego doszło do skutku?
Na obydwa pytania należy odpowiedzieć przecząco.
Pracownik legitymujący się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Urlop jest udzielany na okres do 36 miesięcy (jeden rodzic, co do zasady, może skorzystać z 35 miesięcy urlopu, gdyż jeden miesiąc jest przypisany każdemu z rodziców) oraz na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia (art. 186 § 1-2 K.p.). Nie ma przeszkód aby pracownik w trakcie trwania urlopu zweryfikował swoje potrzeby w tym przedmiocie i zakończył urlop przed czasem.
Ważne: Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie - za zgodą pracodawcy lub po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (art. 1863 K.p.). |
Powołana norma nie zawiera żadnych warunków. To oznacza, że pracodawca może co najwyżej odroczyć przedwczesne zakończenie urlopu (nie zgodzić się na powrót z dnia na dzień), nie ma jednak uprawnień aby to uniemożliwić. Co ważne, pracownica nie musi wskazywać przyczyny swojej decyzji.
Obowiązujące przepisy nie regulują formy ani treści oświadczenia pracownicy w omawianej sprawie. Dlatego przyjmuje się, że wystarczy gdy zainteresowana dokładnie określi zamiary i to nawet ustnie (wówczas warto sporządzić notatkę ze spotkania). Dla celów dowodowych preferuje się jednak formę pisemną.
Po otrzymaniu wniosku pracodawca może dopuścić pracownicę do pracy już następnego dnia lub później, w nieprzekraczalnym terminie wskazanym w art. 1863 pkt 2 K.p. Ma on bowiem: "(...) bezwarunkowy i bezwzględny obowiązek dopuszczenia do pracy pracownicy, która legalnie rezygnuje z urlopu wychowawczego (...)" (por. uzasadnienie do postanowienia SN z 15 marca 2018 r., sygn. akt I PK 110/17). Dodajmy, że w doktrynie prezentowane jest stanowisko, że termin 30 dni obejmuje wszystkie dni kalendarzowe oraz iż należy go rozumieć w ten sposób, że pracownik może rozpocząć pracę już w 30. dniu (por. J. Żołyński, Kodeks pracy Komentarz, ODDK Gdańsk 2016, str. 1285).
Przykład pisma w sprawie rezygnacji z urlopu wychowawczego prezentujemy poniżej.
Maja Kupicka Al. Krakowska 20 02-163 Warszawa |
Warszawa, dnia 20 lipca 2018 r. |
Biuro Projektowe ATUT Sp. z o.o. ul. Prosta 100 00-838 Warszawa |
|
Wniosek w sprawie rezygnacji z urlopu wychowawczego |
|
Rezygnuję z części urlopu wychowawczego udzielonego mi na okres od 15 lipca 2017 r. do 14 lipca 2019 r. i zgłaszam zamiar natychmiastowego powrotu do pracy. | |
Maja Kupicka |
Przechodząc do drugiej części pytania, stwierdzić należy, iż wobec braku negatywnych przesłanek rezygnacji z urlopu wychowawczego, dla tego celu nie jest konieczne podjęcie przez zainteresowaną faktycznej pracy. Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby jest od niej zwolniony, a ponadto ma prawo do określonych świadczeń. Zasadność orzeczenia lekarza w tej sprawie może być badana tylko przez orzecznika ZUS.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|