Gazeta Podatkowa nr 76 (908) z dnia 20.09.2012
Umowa cywilnoprawna w czasie wychowawczego
Przebywam na urlopie wychowawczym. Aktualnie mój pracodawca zwrócił się do mnie z propozycją podjęcia współpracy w ramach umowy cywilnoprawnej. Czy mogę podjąć taką współpracę, nie tracąc przy tym prawa do dodatku pobieranego wraz z zasiłkiem rodzinnym?
Odpowiedź na postawione pytanie zależeć będzie od rodzaju zawartej umowy, wysokości wynagrodzenia otrzymywanego z jej tytułu oraz od okoliczności, w jakich będzie wykonywana praca.
Z pytania wynika, że chodzi tu o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. W myśl art. 10 ust. 5 pkt 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.) dodatek ten nie przysługuje m.in. osobie, która podjęła zatrudnienie albo inną pracę zarobkową, o ile uniemożliwia ona sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego. Oceny, czy taka sytuacja ma miejsce w konkretnym przypadku, dokonuje zawsze organ realizujący wypłatę świadczeń rodzinnych.
Podjęcie współpracy w ramach umowy cywilnoprawnej może też spowodować przekroczenie kwoty granicznej dochodu, a tym samym utratę prawa do zasiłku rodzinnego. Uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem umowy o dzieło, należy traktować jako uzyskanie dochodu, czego skutkiem będzie przeliczenie średniego dochodu na członka rodziny. Jeżeli okaże się on wyższy od progów dochodowych, to wypłata zasiłku rodzinnego zostanie wstrzymana. W związku z tym, że dodatki do zasiłku rodzinnego nie mogą być wypłacane samodzielnie, Czytelniczka utraci także prawo do omawianego dodatku.
Biorąc powyższe pod uwagę najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się - przed podpisaniem umowy - do organu wypłacającego zasiłek wraz z dodatkiem z pytaniem, czy w tej konkretnej sytuacji nastąpi wstrzymanie wypłaty pobieranych świadczeń.
Przykład Pracodawca zamierza podpisać umowy zlecenia z dwiema pracownicami przebywającymi na urlopach wychowawczych, pobierającymi z tego tytułu stosowne dodatki do zasiłku rodzinnego. Praca pierwszej z tych osób ma polegać na osobistym zbieraniu zamówień na produkty firmy, co wiązałoby się z koniecznością ciągłych wyjazdów. Natomiast praca drugiej polegałaby na rozliczaniu zebranych zamówień i byłaby wykonywana w domu. Podjęcie pierwszego zatrudnienia spowoduje utratę prawa do dodatku. Natomiast podjęcie drugiej pracy nie będzie miało na to wpływu, pod warunkiem, że zachowane zostaną pozostałe wymogi. |
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|