Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (332) z dnia 10.01.2013
Przedłużenie do dnia porodu umowy zawartej podczas urlopu wychowawczego
Pracownicy zatrudnionej od kilku lat na pełen etat udzielono 3-letniego urlopu wychowawczego. W trakcie tego urlopu podjęła ona w tej samej firmie pracę innego rodzaju w formie telepracy na 1/2 etatu na podstawie umowy na czas określony do 31 maja 2013 r. Pracownica jest aktualnie w ciąży. Czy tę umowę należy przedłużyć do dnia porodu?
Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 K.p.).
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, bez względu na stan zaawansowania tej ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy (art. 177 § 1 K.p.).
Ważne: Zwolnienie pracownicy w ciąży jest dopuszczalne, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z jej winy w trybie art. 52 K.p., pod warunkiem uzyskania zgody zakładowej organizacji związkowej. |
Instytucja przedłużenia umowy o pracę zawartej na czas określony oraz na czas wykonania określonej pracy do dnia porodu dotyczy także młodocianych zatrudnionych (wyjątkowo) na czas określony w celu przygotowania zawodowego oraz pracownic wykonujących pracę nakładczą. Natomiast nie ma zastosowania do umowy na zastępstwo (art. 177 § 31 K.p.) i pracownic tymczasowych. Przedłużenie umowy o pracę z pracownicą w ciąży nie dotyczy pracownic zatrudnionych na podstawie umów o pracę na okres próbny do 1 miesiąca.
Przedłużenie umowy następuje z mocy prawa. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca poinformował pracownicę na piśmie, że umowa będzie trwała do dnia porodu. Gdyby pracodawca sporządził aneks do dotychczasowej umowy wskazując w nim nowy termin ustania zatrudnienia, to będzie on z mocy art. 251 § 2 K.p. traktowany jako zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony.
Wyjaśniamy, że umowa terminowa przedłużona do dnia porodu z tym dniem ulega samoistnemu rozwiązaniu.
Z pracownicą, o której mowa w pytaniu, została prawidłowo zawarta odrębna umowa o świadczenie pracy innej niż w podstawowym zatrudnieniu. Regulacje kodeksowe przewidują dwa różne rozwiązania prawne, w ramach których pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może podjąć pracę zarobkową. Według art. 1862 § 1 K.p., w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę u dotychczasowego lub innego pracodawcy (albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie), jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Natomiast na podstawie art. 1867 K.p. pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pierwsze z wymienionych rozwiązań, z którego skorzystała pracownica umożliwia podjęcie pracy zarobkowej w czasie urlopu wychowawczego w oparciu o umowę o pracę, niekolidującą ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem (jak np. umowa o telepracę).
Zwracamy uwagę! Podczas urlopu wychowawczego pracownik może u dotychczasowego pracodawcy wykonywać na podstawie drugiej umowy o pracę (albo umowy cywilnoprawnej) jedynie inną pracę niż ta, którą do tej pory świadczył. Wynika to z faktu, iż pracownik w podstawowym stosunku pracy przebywa na urlopie wychowawczym, a nie jest możliwe aby w ramach jednej umowy o pracę jednocześnie korzystał z tego urlopu i świadczył pracę.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|