Gazeta Podatkowa nr 102 (1039) z dnia 23.12.2013
Zatrudnienie po urlopie wychowawczym
Pracownica jest obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy się w połowie przyszłego roku. Jednak chciałaby wrócić do pracy w lutym 2014 r. Pracodawca nie chce, aby wracała wcześniej, ponieważ nie ma dla niej pracy. Czy może odmówić przywrócenia jej do pracy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 781323)
Pracownik może zrezygnować z trwającego urlopu wychowawczego:
- w każdym czasie, za zgodą pracodawcy,
- po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy, najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy (art. 1863 K.p. - Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Z powołanego przepisu wynika, że akceptacja pracodawcy na powrót pracownika z urlopu wychowawczego wymagana jest jedynie w przypadku, gdy następuje przed upływem 30 dni od złożenia przez niego wniosku w tej sprawie. Jeżeli powrót ma nastąpić po upływie tego terminu, pracodawca musi przedmiotowy wniosek uwzględnić.
W myśl art. 1864 K.p., pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, może go zatrudnić na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Musi przy tym zapewnić temu pracownikowi wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia za pracę, które przysługiwało mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Za zgodą pracodawcy pracownik może w każdym czasie zrezygnować z urlopu wychowawczego.
W omawianym przypadku, po złożeniu przez pracownicę zawiadomienia o zamierzonym powrocie do pracy (przynajmniej 30 dni przed terminem powrotu), pracodawca będzie zobligowany do dopuszczenia jej do pracy na tym samym stanowisku, a jeżeli nie będzie to możliwe, na stanowisku równorzędnym lub na innym odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym. Musi również zapewnić jej wynagrodzenie w wysokości przysługującej w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które pracownica zajmowała przed urlopem.
Jednak po powrocie do pracy pracownica, o której mowa w pytaniu, będzie podlegać takim samym zasadom w zakresie ochrony zatrudnienia, co wszyscy pracownicy. W konsekwencji, brak możliwości jej zatrudnienia po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed urlopem lub zgodnym z jej kwalifikacjami może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok SN z dnia 3 listopada 1994 r., sygn. akt I PRN 77/94).
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|