Gazeta Podatkowa nr 10 (1051) z dnia 3.02.2014
Zmiana stanowiska po urlopie wychowawczym
Niedługo kończy mi się urlop wychowawczy. Uzyskałam od pracodawcy informację, że nie może mnie dalej zatrudniać na stanowisku głównego specjalisty ds. ekonomicznych, które zajmowałam przed tym urlopem i dlatego proponuje mi pracę w dziale wysyłkowym. Czy takie postępowanie jest zgodne z przepisami?
Pracownik powracający do pracy po urlopie wychowawczym podlega szczególnej ochronie stosunku pracy. Zgodnie z regulacją art. 186 4 K.p., pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, może go zatrudnić na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym. Musi przy tym zapewnić temu pracownikowi wynagrodzenie nie niższe od wynagrodzenia za pracę, które przysługiwało mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy po urlopie wychowawczym ma charakter bezwarunkowy.
Trzeba jednak podkreślić, że przepisy nakładają na pracodawcę jedynie obowiązek umożliwienia pracownikowi powrotu do pracy po urlopie wychowawczym, a nie bezwarunkowego zatrudniania go po jego zakończeniu. Jak przyjęto bowiem w orzecznictwie, brak możliwości dalszego zatrudniania pracownika po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez niego przed urlopem lub zgodnym z jego kwalifikacjami może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 1994 r., sygn. akt I PRN 77/94).
W omawianej sytuacji pracodawca zobligowany jest do dopuszczenia powracającej z urlopu wychowawczego pracownicy do pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem, a w przypadku braku takiej możliwości, stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom. Umożliwienie jej powrotu na stanowisko, na którym zatrudniani są pracownicy o znacznie niższych kwalifikacjach, będzie skutkowało naruszeniem powołanego na wstępie art. 1864 K.p.
Jednak po powrocie pracownicy do pracy po zakończonym urlopie wychowawczym pracodawca może zgodnie z prawem dokonać jej wypowiedzenia warunków pracy. W takim wypowiedzeniu może zaproponować tej pracownicy wykonywanie obowiązków na stanowisku nieodpowiadającym ściśle jej kwalifikacjom. Nowe warunki zatrudnienia mogą wejść w życie dopiero po upływie wspomnianego wypowiedzenia.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|