Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (832) z dnia 10.02.2014
Umowa zlecenia na urlopie wychowawczym
Jedna z naszych pracownic korzysta z urlopu wychowawczego. Dotarła do nas jako pracodawcy informacja, że w trakcie tego urlopu podjęła pracę na podstawie umowy zlecenia w innej firmie. Czy pracownica nie powinna nam zgłosić tego faktu i czy dopuszczalne jest podejmowanie dodatkowej pracy na wychowawczym w ramach zlecenia czy umowy o dzieło u innego pracodawcy?
Urlop wychowawczy należy do uprawnień pracowniczych o charakterze celowym - jego przeznaczeniem jest umożliwienie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Ustawodawca nie wyłączył jednak całkowicie możliwości prowadzenia działalności zarobkowej przez pracownika opiekującego się dzieckiem w ramach urlopu wychowawczego. Zgodnie z art. 1862 K.p., może on podjąć w tym czasie pracę zarobkową lub inną działalność, jeżeli praca ta nie wyłącza możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Warunek sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem nie został w przepisach sprecyzowany, niemniej w piśmiennictwie z zakresu prawa pracy przeważa pogląd, że praca podjęta w trakcie urlopu wychowawczego nie powinna przekroczyć połowy etatu. Pojęcie etatu lub jego części jest wprawdzie charakterystyczne dla zatrudnienia w ramach stosunku pracy, jednak liczba godzin odpowiadająca poszczególnym wymiarom etatu (zakładając "sztywne" rozłożenie godzin na dni robocze) może posłużyć za wskazówkę przy ustaleniu, czy praca na podstawie umowy cywilnoprawnej nie koliduje z osobistą opieką nad dzieckiem.
WAŻNE: Pracownik nie ma obowiązku informowania swojego pracodawcy o podjęciu pracy w trakcie urlopu wychowawczego w innym zakładzie pracy.
Brak zgłoszenia faktu podjęcia pracy lub innej działalności zarobkowej w trakcie urlopu wychowawczego nie może więc być podstawą do dyscyplinujących działań ze strony pracodawcy, podobnie jak to, że została ona podjęta w innym zakładzie pracy. Przepisy dotyczące urlopów wychowawczych przewidują tylko dwie okoliczności uprawniające pracodawcę do jednostronnego przerwania urlopu wychowawczego pracownika, który podejmuje w jego trakcie dodatkową pracę.
Jak wynika z art. 1862 K.p., taka praca nie może uniemożliwić osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. W przypadku powzięcia wiadomości o zaprzestaniu tej opieki, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym. Powinno to nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania. Skorzystanie z regulacji art. 1862 K.p. przez pracodawcę wiąże się na ogół z przypadkiem podjęcia przez pracownika na wychowawczym zatrudnienia na pełny etat (lub w wymiarze przekraczającym połowę etatu) w innej firmie, wyjazdu za granicę w celu podjęcia pracy czy rozpoczęcia działalności gospodarczej wymagającej przebywania przez większą część dnia poza domem. Ponadto okolicznością uprawniającą pracodawcę do odwołania pracownika z urlopu wychowawczego jest ustalenie, że z urlopu tego korzystają jednocześnie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka przez okres przekraczający dopuszczalny czas wspólnego sprawowania opieki nad nim w czasie omawianego urlopu, tj. dłużej niż przez 4 miesiące.
Przepisy Kodeksu pracy, przewidując możliwość podejmowania pracy zarobkowej w trakcie urlopu wychowawczego nie określają, w jakiej formie czy na jakiej podstawie prawnej może być ona świadczona. Oznacza to, że pracownik korzystający ze wspomnianego urlopu może podjąć dodatkowe zatrudnienie zarówno na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (a więc np. umowy o dzieło czy umowy zlecenia) bądź prowadząc działalność na własny rachunek.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|