Gazeta Podatkowa nr 29 (1070) z dnia 10.04.2014
Urlopy wychowawcze na różnych zasadach
Pierwsze dziecko urodziłam w 2008 r. i wykorzystałam w związku z tym 2 lata urlopu wychowawczego. Po tym pierwszym urlopie wróciłam do pracy i urodziłam kolejne dziecko, na które do dnia dzisiejszego wykorzystałam 1 rok urlopu (od października 2012 r. do września 2013 r.). Ile urlopu wychowawczego jeszcze mogę wykorzystać na pierwsze i drugie dziecko?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu wykorzystanie części urlopu wychowawczego przysługującego na pierwsze dziecko nastąpiło przed zmianą przepisów w zakresie urlopów wychowawczych. Zmiany te wprowadzone były stopniowo - pierwsze znowelizowane regulacje weszły w życie z dniem 17 czerwca 2013 r., a następne w dniu 1 października 2013 r. Pierwsza zmiana, o węższym zakresie, dotyczyła m.in. wydłużenia wieku dziecka, do ukończenia którego można wykorzystać urlop wychowawczy - z 4 do 5 lat. Kolejne zmiany były już bardziej obszerne i odnosiły się m.in. do wymiaru omawianego urlopu i sposobu jego wykorzystania przez rodziców.
Przed wejściem w życie nowelizacji obowiązywały przepisy przewidujące prawo do urlopu zasadniczo w wymiarze 3 lat na każde dziecko, do ukończenia przez nie 4. roku życia. Przedłużenie okresu, w którym można było korzystać z tego urlopu do momentu ukończenia przez dziecko 5. roku życia, nastąpiło dopiero w czerwcu 2013 r. W stanie faktyczny przedstawionym w pytaniu pracownica nie ma więc już prawa do urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, z uwagi na ukończenie przez nie 4. roku życia. Jeżeli chodzi o prawo do urlopu wychowawczego na drugie dziecko, to z okoliczności przedstawionych w pytaniu wynika, że pracownica korzystała z tego urlopu w dniu wejścia w życie drugiej nowelizacji z zakresu tych urlopów, tj. w dniu 1 października 2013 r. W takim przypadku trzeba wziąć pod uwagę nowe regulacje wprowadzone na mocy tej nowelizacji.
Przewidują one, tak jak dotychczas, prawo do 3 lat urlopu wychowawczego na dane dziecko (ustalonego w miesiącach), przy czym wprowadzają nieznaną uprzednio tzw. nieprzenaszalną część urlopu wychowawczego. Polega to na tym, że, poza nielicznymi wyjątkami, 1 miesiąc urlopu jest przeznaczony do dyspozycji wyłącznie jednego rodzica.
Niewykorzystanie 1 miesiąca tzw. nieprzenaszalnego urlopu wychowawczego powoduje, że urlop w tym zakresie przepada i wynosi wówczas 35 miesięcy.
W omawianym przypadku pracownica może wystąpić o niewykorzystaną część urlopu na drugie dziecko - udzielaną już na nowych zasadach. Jeżeli jednak drugi rodzic dziecka nie wykorzysta 1 miesiąca z puli tego urlopu, wówczas będzie ona mogła zawnioskować tylko o 23 (a nie 24) miesiące urlopu wychowawczego.
Jeden miesiąc urlopu nie przepadnie tylko wtedy, jeżeli wystąpią okoliczności wskazane w art. 186 § 9 K.p., m.in. samotne wychowywanie dziecka lub pozbawienie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego rodzica (opiekuna).
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|