Urlopy macierzyńskie i wychowawcze - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 16 (744) z dnia 24.02.2011
Wymogi formalne udzielania urlopu wychowawczego
Zamierzam wystąpić do pracodawcy o urlop wychowawczy, ale nie wiem jeszcze na pewno, w jakim terminie będę mogła go wykorzystać. Może się zdarzyć, że będę musiała przerwać urlop albo odłożyć jego wykorzystanie. Czy pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku o przerwanie urlopu albo wniosku o jego wycofanie? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o urlop?
Urlop wychowawczy jest zwolnieniem od pracy udzielanym na wniosek zainteresowanego pracownika w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika, jednak musi on zostać złożony z zachowaniem określonych wymogów. Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym pracownik zamierza korzystać z urlopu. Jeżeli wniosek zostanie złożony z naruszeniem tego terminu, pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o urlop wychowawczy. Pracownik może też wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, jednak nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego. Oświadczenie w tej sprawie pracownik powinien złożyć na piśmie. Składając wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego pracownik powinien określić w jego treści:
- datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego,
- okres urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko.
Do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego w okresie wskazanym w tym wniosku. Oświadczenie nie jest wymagane w przypadku:
- ograniczenia lub pozbawienia drugiego z rodziców lub opiekunów władzy rodzicielskiej lub opieki,
- gdy zachodzą niedające się usunąć przeszkody do uzyskania takiego oświadczenia.
W razie wystąpienia powyższych okoliczności, pracownik powinien dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające zwolnienie z doręczenia oświadczenia o niekorzystaniu z urlopu wychowawczego drugiego rodzica lub opiekuna. Jeżeli nie jest to możliwe, dołącza pisemne oświadczenie w tej sprawie. W przypadku składania wniosku o urlop wychowawczy na dziecko niepełnosprawne, należy do wniosku dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecka. Rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy pozostają w zatrudnieniu mają prawo wspólnie korzystać z urlopu wychowawczego przez okres 3 miesięcy. Jeżeli zamierzają skorzystać z tego prawa, do wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego powinni dołączyć pisemne oświadczenie drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka o okresie, w którym będzie on korzystać wspólnie z urlopu.
Poniżej przykłady niektórych wniosków dotyczących urlopu wychowawczego.
Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego
Oświadczenie rodzica dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego
Pismo pracodawcy w sprawie udzielenia urlopu wychowawczego
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Ustawa z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. 844 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16.12.2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz. U. nr 230, poz. 2291)
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|