Gazeta Podatkowa nr 16 (1682) z dnia 24.02.2020
Dokumenty korygujące za pracownicę na urlopie wychowawczym
Pracownica zatrudniona na pełnym etacie z pensją w minimalnej kwocie przebywa od 2019 r. na urlopie wychowawczym. Nie ma innych tytułów do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, ani prawa do emerytury czy renty, więc naliczamy jej m.in. składki emerytalno-rentowe. Za styczeń 2020 r. naliczono je od kwoty 2.250 zł, mimo że minimalne wynagrodzenie jest w bieżącym roku wyższe. Co należy zrobić w takim przypadku?
Pracodawca powinien sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych, w których naliczy składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe od prawidłowej podstawy.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe dla pracowników przebywających na urlopie wychowawczym stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Ustalona w taki sposób podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych nie może być jednak:
- wyższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (w 2020 r. - 3.136,20 zł),
- niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2020 r. - 1.950 zł).
Podczas ustalania podstawy wymiaru tych składek należy pamiętać, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy z ustalonym miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości minimalnego (tak jak ma to miejsce w analizowanej sytuacji) nie może być niższa niż aktualne minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2020 r. - 2.600 zł).
W przypadku, o którym mowa w pytaniu, w 2020 r. pracodawca powinien naliczać pracownicy składki na ubezpieczenia emerytalna i rentowe od podstawy wymiaru nie niższej niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 2020 r., czyli od kwoty 2.600 zł. Za styczeń 2020 r. pracodawca naliczył je od nieprawidłowej (zaniżonej) podstawy wymiaru. Powinien więc obecnie sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych za ten miesiąc, tj. raport ZUS RCA załączony do deklaracji ZUS DRA. Dokumenty korygujące należy przekazać do ZUS w ciągu 7 dni od momentu stwierdzenia błędu.
Ponieważ osobom przebywającym na urlopie wychowawczym składki emerytalno-rentowe finansuje budżet państwa, pracodawca nie będzie musiał dopłacać żadnej różnicy.
Druki ZUS RCA i ZUS DRA dostępne są w Programie DRUKI Gofin.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|