Gazeta Podatkowa nr 36 (1702) z dnia 4.05.2020
Urlop rodzicielski i wychowawczy w świadectwie pracy
Pracownica zatrudniona w firmie od 2018 r. w czasie zatrudnienia wykorzystała cały urlop rodzicielski na jedno dziecko oraz kilka miesięcy urlopu wychowawczego, również na to dziecko. Jej umowa niedługo rozwiąże się z upływem terminu, na który została zawarta. Dziecko nie ma jeszcze ukończonych 2 lat. Jak wykorzystanie tych urlopów wykazać w świadectwie pracy?
Treść świadectwa pracy określa art. 97 K.p. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.). Natomiast szczegółowe zasady jego sporządzania reguluje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1289 ze zm.). W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, wskazane w § 2 powołanego rozporządzenia. Dokument ten sporządza się zgodnie z wyjaśnieniem co do sposobu wypełniania świadectwa pracy, zamieszczonym pod wzorem świadectwa.
Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, to pracodawca ma obowiązek wykazania go w świadectwie pracy w ust. 6 pkt 4 tylko wtedy, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu w kolejnym stosunku pracy. W przypadku gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop rodzicielski, pracodawca ma obowiązek wskazać odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka. Urlop rodzicielski wykazuje się podając podstawę prawną jego udzielenia, wymiar i liczbę części urlopu, w tym urlop rodzicielski wykorzystany na podstawie art. 1821c § 3 K.p. i liczbę jego części. Ten ostatni przepis dotyczy urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni udzielonego w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części urlopu rodzicielskiego albo po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu.
Natomiast urlop wychowawczy należy wykazać w ust. 6 w pkt 5 świadectwa pracy, podając podstawę prawną jego udzielenia, wymiar i liczbę udzielonych części tego urlopu. W razie gdy pracownik wykorzystał więcej niż jeden urlop wychowawczy, w świadectwie wskazuje się odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci wraz z imieniem i nazwiskiem dziecka. Trzeba dodać, że urlop wychowawczy przypadający przed 1 stycznia 1999 r. był okresem nieskładkowym. Jeżeli więc w okresie zatrudnienia pracownica wykorzystywała urlop wychowawczy przed tą datą, to należy go dodatkowo wykazać w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy jako okres nieskładkowy. Od 1 stycznia 1999 r. okres korzystania z tego rodzaju urlopu jest traktowany jako okres składkowy, stąd nie wykazuje się go w tym ustępie i punkcie.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|