Gazeta Podatkowa nr 82 (1748) z dnia 12.10.2020
Praca w obniżonym etacie a wymiar urlopu wychowawczego
Pracownica po zakończeniu urlopu rodzicielskiego skorzystała z możliwości pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy w okresie, w którym mogłaby przebywać na urlopie wychowawczym. Praca w obniżonym wymiarze trwała przez rok, a następnie pracownica złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze. Czy okres pracy na niepełny etat nie pomniejsza wymiaru tego urlopu?
NIE. Pracownica, o której mowa w pytaniu, skorzystała z uprawnienia przewidzianego w art. 1867 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), zgodnie z którym pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy (maksymalnie do 1/2 etatu) w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Wniosek ten jest wiążący dla pracodawcy. Najczęściej uprawnienie to wykorzystywane jest w wymiarze roku, ponieważ z takim właśnie okresem związana jest szczególna ochrona zatrudnienia pracownika, któremu obniżono wymiar etatu w trybie art. 1867 K.p.
Brzmienie art. 1867 K.p. sugeruje ścisły związek uprawnienia do pracy w obniżonym wymiarze z urlopem wychowawczym. Mogła więc pojawić się wątpliwość, czy skorzystanie z możliwości pracy w obniżonym wymiarze przez okres, na który mógłby przypadać urlop wychowawczy, nie skraca tego urlopu o część, która została "skonsumowana" przez pracę w obniżonym wymiarze.
Przywołane przepisy Kodeksu pracy nie dają jednoznacznej odpowiedzi na zasygnalizowaną wątpliwość. Nasze Wydawnictwo zwróciło się jednak do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Resort pracy w piśmie z dnia 29 października 2014 r. opowiedział się za koncepcją oddzielnego traktowania obu uprawnień (patrz ramka). Uznał więc, że pracownik, który skorzystał z pracy w obniżonym wymiarze na podstawie art. 1867 K.p., może złożyć wniosek o pełny wymiar urlopu wychowawczego.
"(...) prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie art. 1867 K.p. jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego aczkolwiek z tym urlopem funkcjonalnie powiązanym z tego względu, że przysługującym pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Tym samym okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar urlopu wychowawczego. Natomiast z prawa do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy na podstawie art. 1867 K.p. pracownik będzie korzystał przez okres, w którym będzie spełniał ustawowe warunki uprawniające go do urlopu wychowawczego (...)". Odpowiedź Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2014 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa |
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|