Gazeta Podatkowa nr 65 (1836) z dnia 16.08.2021
Urlop wychowawczy na dziecko urodzone w czasie umowy zlecenia
W trakcie umowy zlecenia urodziłam dziecko. Po roku od zakończenia umowy zlecenia, tj. od 1 czerwca 2020 r., podjęłam zatrudnienie na umowę o pracę. Dziecko ma obecnie 2 lata. Czy w czasie trwającej umowy o pracę mogę skorzystać z urlopu wychowawczego?
Pracownica może skorzystać z urlopu wychowawczego na dziecko, jeżeli posiada co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia.
Na mocy art. 186 § 1 K.p. pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do 6-miesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.
Wymiar urlopu wychowawczego zasadniczo wynosi do 36 miesięcy. Przy czym każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z należnego wymiaru. Jest to tzw. część urlopu nieprzenoszalna. Prawa do tej części urlopu wychowawczego nie można bowiem przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka (art. 186 § 4 K.p.).
Urlop tego rodzaju jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownica jest zatrudniona na umowę o pracę od ponad roku. Posiada więc wymagany staż co najmniej 6 miesięcy pracowniczego zatrudnienia uprawniający ją do skorzystania z urlopu wychowawczego. Do tego stażu nie wlicza się pracy na podstawie umowy zlecenia. Także wiek dziecka pozwala pracownicy na skorzystanie z tego uprawnienia, gdyż dziecko ma dopiero 2 lata. Przy czym fakt, że urodziło się w czasie pracy na podstawie umowy zlecenia, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|