Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (550) z dnia 10.02.2022
Wymiar urlopu wychowawczego gdy status pracownika ma tylko jeden z rodziców dziecka
Czy pracownica - matka dziecka w wieku 3 lat - może skorzystać z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego (36 m-cy), jeśli jej mąż, ojciec dziecka, nie jest zatrudniony (prowadzi działalność gospodarczą), przez co ten urlop mu nie przysługuje?
Nie, pracownica może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu.
Urlop wychowawczy jest zwolnieniem od pracy udzielanym na wniosek pracownika - opiekuna małego dziecka w celu sprawowania nad nim osobistej opieki. Opiekunem jest przy tym każdy, kto przyjął dziecko pod opiekę z zamiarem stałego wychowywania. Prawo do tego urlopu ma pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy (wliczając wszystkie okresy zatrudnienia), a jego wymiar to 36 miesięcy. Urlop należy wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia. Przy czym, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika, niezależnie od urlopu udzielanego do 6. roku życia, pracownik może skorzystać z dalszego urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia (art. 186 § 1-3 K.p.).
Każdemu z rodziców lub opiekunów przysługuje prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z ww. wymiaru. Nie może tego prawa przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów (art. 186 § 4 K.p.).
Jak wyjaśniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w piśmie nadesłanym do naszego Wydawnictwa 25 października 2013 r.: "(...) Jeżeli zatem oboje rodzice lub opiekunowie dziecka żyją i korzystają z pełnej władzy rodzicielskiej, to maksymalny wymiar urlopu wychowawczego jaki może wykorzystać jeden z nich wynosi 35 miesięcy. (...)".
Pełną pulę urlopu wychowawczego może wykorzystać jeden rodzic (opiekun) dziecka w okolicznościach enumeratywnie wymienionych w art. 186 § 9 K.p., tj. wówczas gdy:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.
Jeśli żaden z wyjątków nie wystąpił, to pracownica pytającego może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu wychowawczego. Jej mąż nie posiada statusu pracownika i adekwatnie prawa do urlopu wychowawczego, którego mógłby się zrzec, ale nawet gdyby je posiadał, nie mógłby tego dokonać.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|