Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (340) z dnia 10.05.2013
Czy w świadectwie pracy wykazuje się wykorzystany urlop wychowawczy?
Umowa o pracę pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym rozwiąże się z końcem maja br. Czy w świadectwie pracy należy wskazać okres urlopu wychowawczego? Czy jest to okres nieskładkowy?
Okres urlopu wychowawczego należy wykazać w ustępie 4 pkt 9 świadectwa pracy, co wyjaśniamy poniżej.
W świadectwie pracy obok okresu zatrudnienia zamieszcza się inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczenia społecznego (art. 97 § 2 K.p.). W jego treści wykazuje się między innym przypadające w czasie zatrudnienia okresy nieskładkowe, które są wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej, tj. okresy:
- pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłków chorobowego i opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego,
- przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty okresy urlopu wychowawczego, a także urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi i innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych,
- urlopu bezpłatnego małżonków pracowników skierowanych do pracy w przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, w stałych przedstawicielstwach przy ONZ i w innych misjach specjalnych za granicą, w instytutach, ośrodkach informacji i kultury za granicą.
W obecnym stanie prawnym urlop wychowawczy zalicza się jednak do okresów składkowych.
Ważne: Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, chyba że posiadają ustalone prawo do emerytury lub renty lub inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych (art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy o sus). |
W świetle powyższego, okresu urlopu wychowawczego, o którym mowa w pytaniu, nie należy wykazywać w ustępie 4 pkt 10 świadectwa pracy, w którym informuje się o okresach nieskładkowych.
Biorąc pod uwagę fakt, iż przedmiotowy urlop jest limitowany, informacja w sprawie korzystania z uprawnienia może jednak być dla przyszłego pracodawcy nieodzowna. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy może skorzystać z 3 lat urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia (art. 186 § 1 K.p.). Z kolei pracownik z 6-miesięcznym stażem zakładowym, bez względu na to, czy korzystał z "podstawowego" urlopu wychowawczego, może dodatkowo skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. Umieszczenie w świadectwie pracy informacji o korzystaniu z uprawnienia zapobiega powtórnemu skorzystaniu lub nieuprawnionemu wydłużeniu urlopu w przyszłym zatrudnieniu.
Właściwym do tego miejscem jest ustęp 4 pkt 9 świadectwa informujący, że pracownik wykorzystał dodatkowy urlop albo inne uprawnienia lub świadczenia przewidziane przepisami prawa pracy. Z wyjaśnień do świadectwa pracy zamieszczonych wraz z jego wzorem w załączniku do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.) wynika, że pracodawca w punkcie tym informuje o wykorzystaniu przez pracownika uprawnień i świadczeń w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z ustaw, układów zbiorowych pracy i regulaminów.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|