Gazeta Podatkowa nr 22 (1063) z dnia 17.03.2014
Rozwiązanie umowy przez pracownika na urlopie wychowawczym
Pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, którego termin zakończenia przypada 31.12.2014 r. Czy może on na mocy porozumienia stron rozwiązać stosunek pracy? Jak tak, to czy w świadectwie pracy w ust. 4.3 w sprawie wykorzystania urlopu wychowawczego należy wpisać datę faktycznego zakończenia urlopu wychowawczego, czy tę, do której został udzielony urlop, czyli 31.12.2014 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 804250)
Możliwość rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron została przewidziana w art. 30 § 1 K.p. (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) W tym trybie można rozwiązać każdy rodzaj umowy o pracę lub zmienić warunki zatrudnienia. Porozumienie stron nie jest obwarowane wymogami formalnymi, ale ze względów dowodowych korzystnie jest dokonać go w formie pisemnej.
W przypadku definitywnego rozwiązania stosunku pracy, porozumienie stron powinno wskazywać termin, w jakim zatrudnienie miałoby ustać. Pracownik będący inicjatorem rozwiązania umowy za dwustronnym porozumieniem musi się jednak też liczyć z odmową pracodawcy. Uwzględnienie propozycji pracownika zależy bowiem od dobrej woli pracodawcy, gdyż przepisy w tym zakresie nie nakładają na niego żadnych obowiązków. Jednakże w przypadku nieuwzględnienia oferty pracownika, wniosek o zawarcie porozumienia nie może być potraktowany przez pracodawcę jako oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Pracownik na urlopie wychowawczym podlega ochronie zatrudnienia. Z uwagi na to, w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, z wyjątkiem ogłoszenia upadłości, likwidacji pracodawcy, a także, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 1861 K.p.). Pracownik na wychowawczym trwającym co najmniej 3 miesiące nie jest również chroniony przed wypowiedzeniem w razie dokonywania w firmie zwolnień (art. 5 ust. 3 i art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.). Jednak zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem na wychowawczym nie dotyczy porozumienia stron. Oznacza to, że zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą w tym trybie zaproponować rozwiązanie umowy o pracę.
Porozumienie stron pozwala na rozwiązanie umowy także w okresie ochronnym, np. podczas choroby czy urlopu.
W wyniku definitywnego rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron ustaje łącząca pracodawcę i pracownika więź wynikająca z nawiązanej umowy o pracę. Wraz z jej rozwiązaniem zakończeniu ulega też urlop wychowawczy. Urlop ten jest bowiem uprawnieniem wyłącznie pracowniczym, do którego prawo może nabyć tylko osoba pozostająca w zatrudnieniu, spełniająca określone wymogi.
W sytuacji określonej w pytaniu, pomimo że urlop wychowawczy miał trwać do końca 2014 r., to w momencie wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron on również zakończy się w tym dniu (chyba że wcześniej pracownik zrezygnuje z tego urlopu - art. 1863 K.p.). Dlatego w ustępie 4 pkt 3 świadectwa pracy, w którym należy wskazać okres wykorzystanego urlopu wychowawczego, pracodawca poda okres od dnia rozpoczęcia tego urlopu do dnia jego zakończenia. Przy czym data końcowa urlopu będzie pokrywała się z terminem zakończenia umowy o pracę, a nie z pierwotnie planowaną datą zakończenia urlopu wychowawczego.
www.UrlopyWychowawcze.pl:
Więcej na stronie www.UrlopyPracownicze.pl - sprawdź! | ||
www.UrlopyPracownicze.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|